Odkazy a poznámky

Na mých stránkách chceme doporučit práci šikovných lidí z Valašska - našich přátel a známých. Je jim společná pracovitost, důslednost, poctivost, profesionalita a pevné vlastní postoje k životu. Spojuje nás úcta k Domovu.
Valašské kroje

Součástí valašského kroje jsou krpce, opasek a kordula. Spolupracuji s nejlepším výrobcem těchto součástek na Valašsku - s p. Petrem Mužíkem z Velkých Karlovic.

Kontakt: www.valasskekrpce.cz
Mobil: +420 737 306 711
E-mail: petr.muzik@email.cz

Milan Juráš: „Hodinový manžel Juráš, kutil z Valašska k Vašim službám.“

Kontakt: www.kutiljuras.webnode.cz

Cimbálová muzika Kotár

Kontakt: www.kotar.cz
Mobil: +420 608 400 226
E-mail: zetek@roznovpr.cz


Vzkaz cimbálovým muzikám

Valašské kroje vidíme nejčastěji na tanečnících folklórních souborů. Každý takovýto soubor má pověřeného člena, který bedlivě dbá na úpravu kroje při vystoupeních. Zcela jiná situace je u mnoha cimbálových muzik, či spíše u cimbálových a hudeckých „trojek“ a „dvojek“, které hrávají na jarmarcích, oslavách, svatbách apod.. Rozšířilo se hraní v tzv. „polokroji“. Znamená to býti oděn do černých „civilních“ kalhot, černých botek a do povětšinou zmačkané a u krku „rozglábené“ krojové košule s odhalenou mužnou hrudí. V lepším případě bývá polokroj doplněn notně již vybledlým brunclekem s povlávajícími otrhanými šňůrkami a prořídlou řadou knoflíků. Kroj patří k čemusi svátečnímu, noblesně starodávnému, je spojením mezi zašlými časy a naším životem. Není nutné vždy muzicírovat v kroji. Avšak dle mého mínění – buď kompletní pospravený, vyžehlený a vykartáčovaný „celokroj“, nebo civilní oděv. Nic mezi tím.



Něco málo dalších odkazů:




Mé výtvory ku speciálním příležitostem

Zhotovení talárů pro uměleckou radu Fakulty umění Ostravské univerzity podle návrhů prof. Mariuse Kotrby. Materiál: vlněné sukno, vlněné sukno s polyamidem, bavlněná vyšívací příze.

Talár Talár Talár

Lightbox credits: © Lokesh Dhakar 2015