Oblékání a údržba

Ženský kroj

Nejprve si oblékneme rubáč (spodní košili) a obujeme krpce s ponožkami (boty s punčochami). Pak upravíme vlasy. Svobodné cérky si češou vlasy s pěšinkou uprostřed hlavy a vlasy spletou v jeden cop svázaný stuhou nebo šňůrkou. Vdaná žena si dva upletené copy obtočí kolem hlavy, připne sponkami a nasadí čepec. Ten stáhne tkanicemi, které obtočí nad mřežkou kolem hlavy a nad uchem zaváže a konce zastrčí pod čepec. Pokud má žena krátké vlasy, vytvoří si stočený věnec z copů z vlny a na něj teprve připevní čepec.
Dále se oblékají sukně. Spodnice nesmí vyčnívat zpod sukní, zadní sukně a fěrtoch mají být stejně dlouhé. Šňůrky sukní řádně utahujeme a zastrčíme za pásky sukní. Rukávce nasuneme do kordulky, stáhneme šňůrkou rukávy, a oblékneme. Nakonec se uváže šátek pod bradou, jen vyvažovačku vážeme v týle.

Mužský kroj

Muž si oblékne košili, u krku sváže stuhou a výstřih sepne kotulí. Pak si oblékne gatě, zapne haklíky v rozparku a přitáhne gatě k tělu dvakrát obtočeným páskem. Nazuje kopyce s krpcemi, nebo obuje vysoké boty. Oblékne brunclek. Župice a lajbík se většinou nosí přehozené přes jedno rameno. K tělu připevníme šňůrkou vedenou přes prsa a pod paží. Na hlavě muž nosí vždy klobouk nebo jinou pokrývku hlavy.

Údržba kroje

Kroj několikrát za rok řádně vyvětráme. V létě ve stínu (na sunci blednou barvy), v zimě necháme vymrznout několik hodin venku a poté dobře vysušíme v teplé místnosti.
Nejlépe je mít kroj uskladněný naležato v truhle nebo v prostorném velkém šuplíku proložený hedvábným papírem. Mezi soukenné součásti vkládáme prostředek proti molům a po každém nošení je před uložením dobře vyvětráme a vykartáčujeme. Bavlněné a lněné kusy vyperem. Neskladujeme je naškrobené. Škrobíme až před nošením rýžovým nebo bramborovým škrobem. Několik hodin před žehlením naškrobené části nakropíme, zabalíme do vlhkého plátna a necháme provlhnout (nejlépe přes noc). Pereme (v mýdle) pouze plátěné části, soukenné kusy dáme do čistírny. Je nutné najít si svoji čistírnu, ve které mají zkušenosti s čištěním krojů.
Pokud máme obavu, že se nám do kroje již pustili moli, použijeme některý z agresivnějších chemických prostředků na ničení tohoto úhlavního nepřítele krojových krejčí, nebo vložíme napadený kroj (dobře zabalený v igelitu) na týden do mrazničky (s teplotou min. – 18° až -20°C). Mráz zničí larvy i vajíčka.


Lightbox credits: © Lokesh Dhakar 2015